12/14/2022
A cégek hosszú időn át szinte kizárólag a fogyasztóra fókuszáltak. Ha a vevő jó élményekkel gazdagodik, visszatér, viszi a jó hírünket. Az utóbbi időben azonban sosem látott verseny indult végre a munkavállalókért is. A rövid és hosszú távú jóllétükért, hogy szívesen dolgozzanak nálunk, elkötelezettebbek legyenek, és ezáltal a cégünk is sikeresebb lehessen. De hogyan segíthet ebben a gamifikáció, vagyis a játékosítás?
Mindannyian társasjátékoztunk már, ami nem más, mint szabályok, egyéni stratégia, játékostársak és véletlen körülmények összjátéka. Vannak akadályok, kisebb-nagyobb sikerek az úton, és egy cél. Valójában ez szinte semmiben nem különbözik egy munkaprojekt lebonyolításától. A gamifikáció (gamification) az, amikor az üzleti projektmunka-folyamatokban alkalmazzák a játéktechnikákat. Lényege a munkavállaló motiválása a játék eszközeivel a munkafolyamat eredményessége és a problémamegoldás érdekében.
Azt már tudjuk, hogy bármilyen teendő elvégzése hatékonyabb, ha részfeladatokra bontjuk. Nyilván nem sok értelme van beírni a feladatlistánkba, hogy 123-as számú projekt, majd két hónappal később kipipálni. Mérföldkövekre, témákra bontjuk a folyamatot, azokat kisebb egységekre akár a résztvevők, akár a feladattípus szerint, majd jönnek a részfeladatok.
Ez pedig nem csak a hatékonyság miatt fontos, hanem amiatt is, ami emberi természetünkhöz tartozik: a jutalom öröme. Az elismerést, jutalmat azért kapjuk, mert valamit jól csináltunk, vagy jobban, mint mások. Az érzés, hogy megoldottunk valamit, legyűrtünk egy akadályt, elkészültünk egy feladattal, elégedettséggel tölt el minket – a győzelemhez hasonlító, felszabadult, örömteli állapot. És ha ehhez még nyeremény is társul, boldogságot érzünk.
Munkáltatóként törekedni kell arra, hogy motiváljuk a munkavállalókat. Az év végi prémium bár nagyon jó dolog, de aligha lebeg ez a cél a kollégák szeme előtt egy áprilisi péntek délutánon. Ha túl távol van a jutalom, vagy ha úgy érezzük, nincs esélyünk nyerni, a motiváció iszonyatos sebességgel apad el.
Egy projektmenedzsment alkalmazás tökéletes felület arra, hogy játékosítsuk a munkafolyamtokat. A feladatokhoz típustól, sürgősségtől, fontosságtól, nehézségtől függően pontokat rendelhetünk, az összegyűjtött pontokat jelvényekre válthatjuk, majd ranglistákat készíthetünk ezek alapján. Egy-egy projekthez kapcsolódó vagy havi lebontású sorrendek alapján egyéni és csoportjutalmakat rendelhetünk az eredményekhez.
Nagyon fontos törekedni rá, hogy mindenkinek ugyanolyan esélye legyen nyerni, különben nem szívesen játszanak a kollégák. Nem csak a csapatból, az egyénből is a legjobbat szeretnénk kihozni. Ezért a feladatokhoz rendelt pontrendszert érdemes alaposan kidolgozni.
Ha a munkatársakat sikerül ilyen játékos módszerekkel motiválni, azzal mindenki nyer. Jobban halad a projekt, növekedik a hatékonyság és a minőség. Kellemesebb a hangulat, a kollégák jobban bevonódnak, elkötelezettebbek a vállalattal szemben, az ügyfelek és a vezetők is elégedettebbek. A gamifikáció nagyon hatékony, szórakoztató, motiváló, gyors visszajelzésre és jutalmazásra lehetőséget nyújtó módszer. Érdemes kipróbálni!
A Gilinda projektmenedzsment modulja beépített gamifikációs lehetőséget tartalmaz, így könnyen játékosíthatjátok a csapatmunkát! Versenyezzetek, játsszatok, és jutalmazzátok meg a legjobbakat!
Tetszett a cikk? Oszd meg!
Kapcsolódó cikkek
Biztos mindenki alkalmazta már a projektek világában a feladatok sürgős/fontos összefüggéseit, mutatjuk hogyan használd!
2/16/2023
Mutatunk pár hasznos tippet: hogyan segíthetnek a digitális megoldások energiaválság idején a költségcsökkentésben és hatékonyságnövelésben.
1/13/2023
Milyen eszközei vannak ma egy cégvezetőnek arra, hogy minden szükséges adat rendelkezésére álljon a jó döntéshez?
12/14/2022
A Kanban rendszer egy vizuális eszköz, amely lehetővé teszi, hogy hatékonyan kövessék nyomon az előrehaladást és a munkafolyamatokat.
6/13/2023